(032) -238-86-90, 032-238-99-11                expertaudyt@gmail.com                Пн.-Пт.: 9.00 - 18.00                  Обід: 13.00 - 14.00                ENG   УКР   РОС
Корисна інформація

Що важливо знати директору ТОВ з 17.06.2018 р. (великі угоди, відповідальність директора)

Дата публікації:   2018-07-06

Які договори директор ТОВ тепер не зможе підписувати? В яких випадках директор відповідає всім своїм майном і як цього уникати?

Новий закон про ТОВ і ТДВ набув чинності 17 червня 2018 року.

ЩО ТЕПЕР РОБИТИ БУХГАЛТЕРУ І ЮРИСТУ З ДИРЕКТОРОМ ТОВ (відповіді на 12 актуальних питань) ЩОБ:

ПО-ПЕРШЕ, не виникало у компанії проблем при укладанні договорів з контрагентами, і

ПО-ДРУГЕ, директору не довелося відповідати за боргами компанії і за понесені збитки всім своїм особистим майном.

1. ВЕЛИКІ УГОДИ.

Директор може підписати договір (будь-який договір, в тому числі на покупку, на продаж), якщо сума угоди менше ніж 50% чистих активів. Якщо вартість угоди більша, то необхідна згода загальних зборів.

Розглянемо далі 12 актуальних питань на цю тему.

а) Де взяти вартість чистих активів?

Це підсумок першого розділу пасиву балансу (рядок 1495) за попередній квартал.

б) Баланс за квартал в перших числах наступного місяця ще не готовий, що робити якщо потрібно укласти договір, наприклад, 5 числа наступного місяця?

У багатьох компаній в перші 20 днів наступного місяця після закінчення кварталу ще не готовий баланс, тому в перші дні доведеться розрахувати чисті активи приблизно вручну і при необхідності оформити про це бухгалтерську довідку. Таким же чином доведеться розраховувати чисті активи тим компаніям, які відповідно до законодавства не складають проміжну фінзвітність.

в) Чи можна роздробити угоду на кілька договорів, щоб не потрапляти під це обмеження?

Дробити угоду не вийде, оскільки є в Законі застереження: якщо компанія могла здійснити одну велику угоду замість декількох менших, то кожна з таких «дрібних» угод вважається великою.

 г) Якщо у компанії чисті активи негативні, тобто підсумок першого розділу пасиву балансу (рядок 1495) має від'ємне значення (це актуально для компаній зі збитками), то чи може директор підписувати будь-які договори?

У цьому випадку директор не зможе укладати та підписувати будь-які договори. Доведеться за кожним договором, навіть на 1 грн, оформляти рішення засновників, що в більшості випадків неможливо, тому діяльність компанії може бути «заблокована».

Як вихід із ситуації, може бути зміна організаційно-правової форми на приватне підприємство, тільки потрібно враховувати, що засновниками приватного підприємства можуть бути фізособа (декілька фізосіб або одна юрособа). Тому не всі ТОВ зможуть перейти в приватне підприємство.

д) Чи можна рішенням власників оформити протокол і змінити цей критерій (збільшити або зменшити) або взагалі його прибрати, вказавши, наприклад, в протоколі або статуті, що директор має право підписувати договори на будь-які суми (це особливо актуально, якщо власник є одночасно директором)?

Вважаємо, що обмеження 50% чистих активів не може бути анульовано або зменшено, оскільки це пряма норма Закону. Хоча з практичної точки зору в ситуації, коли потрібно узгоджувати мало не кожну угоду, така норма значно ускладнює «життя» для ТОВ і можливо в майбутньому судова практика уточнить її застосування й адаптує під реалії.

Крім цього обмеження компанія може ввести в статуті додаткові обмеження, визначивши які ще угоди вважаються великими та, відповідно, за ними теж директор повинен буде отримувати згоду зборів.

е) Чим підтвердити контрагенту, що директор має право підписати договір, оскільки сума договору менше ніж 50% чистих активів?

У договорах можна передбачити застереження про те, що сторони зобов'язані надати баланс на кінець попереднього кварталу або бухгалтерську довідку про розмір чистих активів на кінець попереднього кварталу. У разі, якщо сума договору більше ніж 50% чистих активів, то передбачити подання протоколу власників про погодження укладення даного договору.

 ж) Як визначити загальну суму угоди за договорами, які продовжуються щороку (наприклад, оренда) або договори за якими передбачена автоматична щорічна пролонгація?

На нашу думку, в таких випадках потрібно вказувати в договорі загальну суму з розрахунку за рік. При продовженні, не змінювати загальну суму договору, але при цьому перевіряти, чи не перевищує вартість договору на наступний рік 50% суми чистих активів.

з) Якщо договір розрахований на тривалий період (на декілька продажів, операцій), як в ньому вказувати загальну суму операцій, якщо на момент укладення договору ще не відома вартість всіх операцій?

Як варіант можна вказати в договорі загальну суму договору без прив'язки до конкретних операцій, при цьому зазначивши, що в міру виконання договору, якщо по факту сума операцій досягне загальної суми договору, то сторони можуть уточнити загальну суму договору, збільшивши її до необхідного розміру. Хоча в цьому випадку потрібно буде порівнювати нову суму договору з сумою чистих активів.

і) Як бути компаніям посередникам (агенти, експедитори, комісіонери, повірені), укладаючи посередницький договір: вважати загальною сумою угоди тільки свою винагороду або включаючи «транзитні» суми?

На нашу думку, потрібно виходити із загальної суми договору, включаючи «транзитні» суми.

к) Якщо директор перевищив свої повноваження підписавши договір на суму більшу ніж 50% суми чистих активів без схвалення загальними зборами, і сторони договору почали виконувати свої зобов'язання за договором, то чи можна вважати, що компанія такими діями схвалила операцію, отже, вважається, що вона правомірна?

Дійсно, є судова практика на рівні Верховного суду (постанова від 27 березня 2018 у справі №916/980/16), з наступним висновком: угода вважається схваленою, якщо особа, яку директор представляв, вчинила дії, що свідчать про прийняття правочину до виконання. Здавалося б, такий висновок можна було б застосувати і до Закону про ТОВ і не «паритися», але, на жаль, в даному Законі є норма, яка не дозволяє застосовувати такий висновок, а саме пункт 46.1 («Значний правочин, правочин із заінтересованістю, вчинений з порушенням порядку прийняття рішення про надання згоди на його вчинення, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки товариства лише у разі подальшого схвалення правочину товариством у порядку, встановленому для прийняття рішення про надання згоди на його вчинення»). Тому для ТОВ без схвалення кожної угоди зборами учасників не обійтися.

л) Чи можна рішенням зборів дати згоду відразу на декілька угод?

На нашу думку, можна, але за умови, що в рішенні власників можна ідентифікувати угоди та осіб, з якими укладаються угоди. Іншими словами, можна визнати, що згоду надано відразу на ряд угод (вчинених або планованих), якщо в рішенні зазначено як мінімум: найменування товарів (послуг, робіт), найменування контрагентів, період на який укладаються договори.

Якщо ж у рішенні просто вказати, наприклад, «дати згоду на укладення директором Петренко В.В. будь-яких угод, вартість яких перевищує 50% чистих активів на весь період виконання повноважень цією особою», то, на нашу думку, це не буде визнаватися контролюючими органами та судовими інстанціями наданням згоди на конкретні угоди.

м) Чи можуть контролюючі органи намагатися визнавати угоди, що перевищують встановлений ліміт і не узгоджені зборами власників нереальними (недійсними, безтоварними) і на підставі цього не визнавати дані операції в обліку для цілей оподаткування?

Звичайно, податкові органи візьмуть на озброєння «неузгоджені» угоди для невизнання витрат, але думаємо при грамотній організації захисту, компанія зможе відстояти свою правоту. У кожному разі це вимагатиме індивідуального підходу.

2. ВСІ ЗБИТКИ НА ДИРЕКТОРА

Власники тепер можуть «повісити» на директора буквально всі збитки.

Які заходи потрібно вжити директору і головному бухгалтеру, щоб директор не ніс таку відповідальність?

1.При укладанні угод, що відносяться до «великих» дотримуватися вищевказаних рекомендацій та своєчасно отримувати згоду власників (оформляти протокол або рішення).

2.Якщо чисті активи знизилися більш ніж на 50% в порівнянні з минулим роком, обов'язково скликати загальні збори власників не пізніше, ніж 60 днів з дня такого зниження. Оскільки чисті активи визначаються по балансу, який складається щоквартально, то такий контроль за зниженням потрібно проводити кожен квартал, про що складати бухгалтерську довідку, в якій вказувати чисті активи на кінець попереднього року і чисті активи на кінець звітного кварталу. Якщо компанія, згідно з нормами законодавства, не складає проміжну звітність, то, попри це, рекомендуємо складати бухдовідку про чисті активи на кінець кварталу.

Якщо не будуть вжиті вищевказані дії при зниженні чистих активів і через 3 роки з дня зниження вартості чистих активів раптом станеться банкрутство ТОВ, то директору по зобов'язаннях компанії доведеться відповідати всім своїм особистим майном.

Слід звернути увагу, що на величину чистих активів впливає величезна кількість показників, практично будь-яка операція, в разі її неправильного відображення вбухобліку, може спотворити величину чистих активів, тому велике значення набуває правильне ведення бухобліку, податкового обліку і складання фінзвітності. Підтвердити правильність ведення обліку і складання звітності, а також виявити помилки, при їх наявності, може незалежна аудиторська перевірка, яка проводиться щоквартально або хоча б за підсумками року.

3. Якщо в результаті спотворення фінзвітності, завищення доходів/заниження витрат, компанія зазнала зайві витрати (наприклад, 1) завищений фінрезультат і, як наслідок, виплачені дивіденди в більшому розмірі, 2) завищений фінрезультат, і внаслідок цього надмірно сплачені податки), то коштом директора можуть бути стягнуті зайво витрачені кошти.

Як директору уникнути цього?

По-перше, правильність визначення фінансового результату, відповідно правильність сплати коштів (податків, дивідендів, тощо) залежить від рівня професіоналізму бухгалтерії;

По-друге, зменшить ризик спотворення фінрезультату незалежна аудиторська перевірка, яка проводиться принаймні раз на рік.

До речі, тепер дивіденди не можна виплачувати в разі, якщо:

  • немає чистого прибутку або цього недостатньо;
  • є заборгованість перед колишніми учасниками або їх правонаступниками з виплати належної їм частки;
  • якщо майна компанії недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов'язаннями, термін виконання яких настав, або буде недостатньо після виплати дивідендів;
  • якщо учасник не вніс повністю свій внесок.

4. Оскільки дії або бездіяльність директора, що призвели до збитків, можуть стати причиною покладання на директора цих збитків, в разі, якщо буде доведена його вина, то рекомендується сплату штрафних санкцій, збитків, недоїмки, збиткові продажі «обставляти» якомога більшою кількістю документів для можливості доведення невинності директора та інших посадових осіб компанії в цих збитках.